Nowe logo Uniwersytetu Gdańskiego – projekt Studio Spectro 2021

Uniwersytet Gdański
nowe logo

Na początku marca 2021 roku zostaliśmy zaproszeni do zamkniętego konkursu na zmianę znaku graficznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza propozycja została uznana za najlepszą do realizacji nowego logo i brandingu.

Jako studio z Gdańska poczuliśmy się bardzo wyróżnieni możliwością uczestniczenia w tworzeniu nowego wizerunku Uczelni, która jest nam bardzo bliska, nie tylko ze względu na lokalizację (nasze biuro mieści się w tej samej dzielnicy ;)), ale i wcześniejszą współpracę z Wydziałami i Wydawnictwem Uniwersytetu.

Idea

Przygotowując swoje propozycje projektów nowego znaku sugerowaliśmy się wytycznymi z przedstawionego nam briefu. Nowe logo musiało spełniać szereg założeń, m.in. przedstawiać Uniwersytet jako silny i progresywny ośrodek akademicki oraz umożliwić uporządkowanie języka wizualnego Uczelni. 

Wytyczne projektowe zakładały m.in.: wyjście od heraldyki miasta Gdańska (dwa krzyże), czytelnych liter „U” oraz „G” oraz kolorystyki nawiązującej do morskości. Bardzo istotne było także opracowanie znaku w taki sposób, aby dobrze wyglądał w małej skali np. na wizytówce, jak rownież w postaci dużego szyldu na budynku. 

Progresywny znak

Naszym pomysłem na stworzenie koncepcji odpowiadającej na potrzeby Uczelni było użycie nowoczesnej i czytelnej typografii, mocnego, progresywnego koloru (intensywny kolor ultramaryny) oraz estetyczne i funkcjonalne połączenie pierwszych liter z nazwy Uniwersytetu wraz z dwoma pionowymi krzyżami na siatce modularnej. Zastosowaliśmy tutaj także zabieg przestrzeni negatywowej, co powoduje, że znak zyskuje dodatkową głębię oraz daje podstawy na zbudowanie ciekawego i ponadczasowego języka wizualnego.

Zdjęcie: Sylwester Ciszek

Logo na następne 50 lat

Intensywnie pracując nad kolejnymi elementami brandingu Uczelni nie możemy się doczekać finalnego efektu całości.

Mamy nadzieje, że nowe logo spotka się z pozytywny odbiorem – szczególnie pracowników oraz obecnych i przyszłych studentów – a także będzie spełniała swoje zadanie przez następne kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat.

Studio Graficzne Gdańsk
+48 578 086 729
ul. Beniowskiego 34
gabrysia@studiospectro.pl

atrakcje sopot