Uniwersytet Gdański
nowe logo

Na początku marca 2021 roku zostaliśmy zaproszeni do zamkniętego konkursu na zmianę znaku graficznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nasza propozycja została uznana za najlepszą do realizacji nowego logo i brandingu.

Jako studio z Gdańska poczuliśmy się bardzo wyróżnieni możliwością uczestniczenia w tworzeniu nowego wizerunku Uczelni, która jest nam bardzo bliska, nie tylko ze względu na lokalizację (nasze biuro mieści się w tej samej dzielnicy ;)), ale i wcześniejszą współpracę z Wydziałami i Wydawnictwem Uniwersytetu.

Idea

Przygotowując swoje propozycje projektów nowego znaku sugerowaliśmy się wytycznymi z przedstawionego nam briefu. Nowe logo musiało spełniać szereg założeń, m.in. przedstawiać Uniwersytet jako silny i progresywny ośrodek akademicki oraz umożliwić uporządkowanie języka wizualnego Uczelni. 

Wytyczne projektowe zakładały m.in.: wyjście od heraldyki miasta Gdańska (dwa krzyże), czytelnych liter „U” oraz „G” oraz kolorystyki nawiązującej do morskości. Bardzo istotne było także opracowanie znaku w taki sposób, aby dobrze wyglądał w małej skali np. na wizytówce, jak rownież w postaci dużego szyldu na budynku. 

Progresywny znak

Naszym pomysłem na stworzenie koncepcji odpowiadającej na potrzeby Uczelni było użycie nowoczesnej i czytelnej typografii, mocnego, progresywnego koloru (intensywny kolor ultramaryny) oraz estetyczne i funkcjonalne połączenie pierwszych liter z nazwy Uniwersytetu wraz z dwoma pionowymi krzyżami na siatce modularnej. Zastosowaliśmy tutaj także zabieg przestrzeni negatywowej, co powoduje, że znak zyskuje dodatkową głębię oraz daje podstawy na zbudowanie ciekawego i ponadczasowego języka wizualnego.

Zdjęcie: Sylwester Ciszek

Logo na następne 50 lat

Intensywnie pracując nad kolejnymi elementami brandingu Uczelni nie możemy się doczekać finalnego efektu całości.

Mamy nadzieje, że nowe logo spotka się z pozytywny odbiorem – szczególnie pracowników oraz obecnych i przyszłych studentów – a także będzie spełniała swoje zadanie przez następne kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat.

STUDIO SPECTRO

art direction:
Gosia Macioch

design:
Gosia Macioch
Weronika Jastrzemska
Kacper Kruszewski

Studio Graficzne Gdańsk, Sopot, Trójmiasto
+48 578 086 729
ul. Goyki 3, Sopot
hello@studiospectro.pl

atrakcje sopot